Články pro časopis Svět psů
Jak může copywriting pomoct i vám dělat obsahový marketing lépe? Přečtěte si 2 články z mnoha, které jsem napsala pro časopis Svět psů o tréninku pozitivkou.
7 cviků, které se hodí v agility i v běžném životě
Agility není jen o běhání a překážkách. Spousta cviků se vám hodí i pro každodenní fungování a bezproblémové soužití s vaším psem. Které to jsou a v čem spočívají, se dozvíte v tomto článku. A jak se je naučit? O tom je náš nejnovější kurz Agility školička s Pavlou Duškovou, který najdete na webu psichologie.cz/kurzy.
Odložení a místo
Když pes neumí odložení, je to nepříjemné nejen během agility. Aby váš pes vydržel na jednom místě a vy jste ho nemuseli pořád někde nahánět, naučte ho povel “místo”.
Nejlepší je učit na vyvýšené podložce, aby bylo pro psa jednodušší místo rozeznat. Odměňujte za každé přiblížení, položení tlapky a konečně i lehnutí. Až si pes bude umět sám lehat v pelíšku, přidejte před to slovní povel.
Nosetouch
Navádět psa pořád za jídlem je občas nešikovné. Třeba když zrovna pamlsky zapomenete nebo je mít nemůžete (třeba na agility parkouru). K tomu se hodí umět cvik “nosetouch”, kdy se pes dotýká vaší dlaně, případně ji následuje.
Tenhle cvik se hodí, když chcete psa dostat do určité pozice nebo na určité místo, ale využívá se i při tréninku dalších cviků a slouží jako náhrada navádění rukou s pamlsky.
Hra
Máte pocit, že si váš pes neumí hrát? Nebojte, i hraní je dovednost, která se dá naučit. A nejen v agility se tahle dovednost náramně hodí. Odměňovat psa hračkou je často lepší než odměňovat pamlskem. Probouzí to v psovi energii, nadšení a fokus, navíc díky kontaktu a hře budujete vztah, který je pro agility (i běžný život) nejdůležitější.
Hračka se taky hodí, když si zrovna zapomenete pamlsky. Pokud je pro vašeho psa hodnotnější hračka, využijte toho. A jestli váš pes radši funguje na pamlsky, naučte ho, že i hračka je fajn odměna.
Chytání za obojek
Pro spoustu psů je chytání za obojek něco nepříjemného. Je to ale velmi užitečný cvik, který můžeme využít v agility, kde podporuje drive psa, i kdykoliv jindy, třeba na přechodu.
Měli bychom se snažit, aby měl pes tenhle cvik rád. Trénovat můžete klidně na procházce, kdy jen chytnete psa za obojek, kliknete (nebo řeknete nějaké kouzelné slovíčko / marker) a odměníte. Takhle to opakujte třeba 10x během každé procházky, než si pes naprosto zvykne na tento dotek a postupně přidejte povel (obojek, pojď, ruka apod.)
Chůze u nohy
Tenhle cvik asi ani nemusíme představovat. Když pes umí chodit u nohy a přiřadit se, hned je život jednodušší. To platí i v agility, kde je fajn naučit psa chodit u pravé i levé nohy.
Přivolání
Naprosto nepostradatelný cvik, který ale dělá problémy nejednomu pejskaři. V agility se přivolání učí poměrně snadno, protože trénujete ve “sterilních podmínkách”. Můžete psa naučit přibíhat na jméno před sebe, poplácáním na nohu, nalákat na ruku s pamlskem… Každý typ přivolání se hodí na něco jiného a záleží také, jaké povely vyhovují vám a psovi.
Target
Target funguje na podobném principu jako “místo”. V agility se používá k nácviku zónových překážek (kladina, áčko, houpačka) a sbíhaných zón, kterými musí pes proběhnout a dotknout se jimi tlapkami. Naučíte ho to na zemi díky targetu.
Vezmete si podložku, kterou pes odliší od okolního povrchu, a pamlsky. Kdykoliv se pes k podložce přiblíží nebo na ni stoupne, odměňte. Když budete trénovat probíhání přes target, dejte si podložku před sebe a odhazujte pamlsky střídavě doleva a doprava od sebe, aby pes chodil přes podložku vždy, když si půjde pro pamlsek.
Získejte spolehlivého parťáka díky agility.
Všechny zmíněné triky se snadno naučíte v našem kurzu Agility školička s Pavlou Duškovou. (Čeká vás tam i spousta zábavy, praktických tipů a skvělých psích pomocníků.) Koukněte na náš web psichologie.cz/kurzy, kde najdete ukázky z kurzu zdarma.
Sport, při kterém se nenadřete – jak naučit psa nosework
Nosework je sport, kde tu nejtěžší práci odmaká pes. Je na něm chytit stopu, vyčmuchat vzorek a označit ho. Na nás je, abychom ho to naučili.
Čuchání psa učit nemusíme – to je každému psovi přirozené. My jen musíme:
- ukázat psovi, co má hledat,
- říct mu, že vzorek je důležitý a když ho najde, dostane odměnu,
- naučit psa vzorek vhodně označit.
Až toto zvládneme doma, budeme psa učit hledat venku. Protože prostředí v noseworku jsou různá, měli bychom i my svého psa zvykat na co možná nejrůznější povrchy a terény.
Než začnete…
Zamyslete se, kterou odměnou můžete během tréninku udělat vašemu psovi největší radost. Pokud si nejste jistí, nechte svého psa si vybrat. Pokud totiž pro psa nebude odměna za trénink dostatečná, nebude se mu chtít s námi cvičit.
Další věc, nad kterou se před začátkem musíte zamyslet, je výběr vzorku – toho, o váš pes bude hledat. V České republice se nejčastěji používá skořice nebo pomerančová kůra.
Vyzkoušejte si hledání nanečisto
Abyste si vyzkoušeli, jestli vás a vašeho psa hledání baví, ještě než nakoupíte pytlíky se skořicí, zahrajte si se psem tuto hru.
Najděte během procházky větší strom nebo spadlý kmen. Psa odložte a poschovávejte před ním do kůry stromu pamlsky. Vyšlete ho, aby pamlsky vyčuchal a snědl. To samé můžete vyzkoušet s hračkou schovanou třeba do vysoké trávy nebo křoví.
Jak začít s tréninkem?
Pokud jste našli vhodný typ odměn, vybrali pachový vzorek a ujistili jste se, že vás hledání baví, můžete se pustit do tréninku. Jak na to?
Práce se vzorky
Připravte si zpočátku jednu (časem více) čistých sklenic, do kterých budeme vzorky dávat během tréninku, a pak jednu na uchovávání vzorků. Označte si je, aby se vám nepletly. Čím méně bude sklenice obsahovat nečistot (a tedy i jiných pachů), tím lépe. Abychom psa nemátli a co nejméně narušovali pach skořice.
První učení
A jdeme na trénink. Vezměte si jednu novou sklenici a do ní pomocí pinzety vložte skořici. Odměňte psa pokaždé, když do ní strčí čumák nebo se na ni alespoň podívá. Několikrát opakujte, než pes začne neomylně strkat čumák do sklenice pokaždé. Postupně začněte sklenici umisťovat napravo a nalevo. Pokud tohle pes zvládá, zkuste zvyšovat výdrž čumáku ve sklenici. Čas různě zkracujte a prodlužujte, aby nedošlo k frustraci psa.
Přidejte sklenice
Když pes vydrží ve sklenici se vzorkem 1 sekundu, přidejte další sklenici, do které dáte klacík podobný skořici. Tím zajistíte, že se pes nebude orientovat zrakem, ale čichem. Když je pes čumákem v té správné sklenici, odměňte ho. Abyste mohli sklenice prohodit, odhoďte pamlsek za psa. Protože se 2 sklenicemi je chování psa stále dost náhodné, přidejte třetí (s klacíkem. Zde už se pes musí 100% orientovat čichem. Odměňte ho pokaždé, když se trefí do sklenice se vzorkem a postupně sklenice začněte opět prohazovat.
Značení
Pes by měl již umět vydržet ve sklenici 1 sekundu. Vemte si tedy opět jen 1 sklenici a toto chování otestujte. Postupně dobu prodlužujte (občas to proložte i kratšími intervaly) a chování vždy ukončujte slovním povelem (jo, ano, šik…). Když pes vyndá čumák dříve, počkejte, až se sám opraví a znovu čumák do sklenice vrátí.
A je to, základy už umíte!
Chytlo vás to a rádi byste se rozvíjeli dál? S tím vám pomůže náš kurz “Nosework”, kde vás naučíme nosework od A do Z. Osvojíte si různé druhy značení, terénů a pokročilých technik, ale také zdokonalíte své začátky pomocí videoukázek a praktických tipů. Kurz najdete na webu psichologie.cz/kurzy.
Chcete také psát čtivé články, které vám přinášejí zákazníky a budují pověst experta?
Napište mi na e-mail adela.bolvariova@gmail.com nebo si zarezervujte úvodní schůzku zdarma.